Апное уві сні (Відео)
Розрізняють три види апное:
Обструктивне апное уві сні – це повне спадання (змикання) верхніх дихальних шляхів на рівні глотки під час сну. Відбувається в результаті падіння м'язового тонусу кореня язика і м'якого піднебіння. Зупинка дихання може тривати від 10 секунд до декількох хвилин. В результаті відбувається суттєве падіння рівня кисню і збільшення концентрації вуглекислого газу в крові. При цьому дихальні зусилля зберігаються.
При неповному змиканні відбувається гипопноэ, що призводить до вибрації стінок (хропіння) та істотному зниженню потоку повітря на вдих (менше 50% від норми).
Причини
У більшості випадків пацієнти мають спочатку звужену носоглотку від народження чи внаслідок ожиріння, аномалії лицьового скелета, хронічне запалення в області носоглотки при палінні, втрату м'язового тонусу глотки в процесі старіння.
Даний тип апное є найбільш поширеним і виявляється в середньому у 84% обстежуваних пацієнтів.
Центральне апное – зупинки дихання внаслідок порушення діяльності на рівні центральної нервової системи. Під час сну мозок перестає подавати імпульси на дихальні м'язи, і людина перестає дихати. При цьому дихальні шляхи залишаються відкритими. Дихальних зусиль не відбувається.
Причини
Як правило, виявляється у людей з тяжкою серцевою недостатністю, інсультом, які перенесли важку травму голови.
Цей тип апное присутні в середньому у 0,14 % обстежуваних пацієнтів.
Змішане або складне апное - це поєднання епізодів обструктивного та центрального апное.
У багатьох випадках змішаного апное при усуненні обструктивних подій з допомогою СІПАП терапії центральні апное також усуваються.
Діагностується в середньому в 15% випадках.
При обструктивному апное середньої і важкої форми оперативне лікування не рекомендовано. Це пов'язано з тим, що такий варіант захворювання зазвичай викликається поєднанням багатьох факторів, і обструкцію неможливо усунути хірургічним шляхом.
Для людей, які страждають від апное уві сні, в кінці 80-х років був створений ефективний метод терапії, що усуває зупинки дихання практично в 100% випадків. Цим методом є СІПАП-терапія, що представляє собою щоденну допоміжну вентиляцію легенів під час сну.
Підозрюєте у себе апное? Спробуйте пройти невеликий тест:
1. Ви голосно хропете (голосніше, ніж говорите або досить голосно,
щоб бути почутим через закриті двері)?
2. Ви часто відчуваєте втому або сонливість в денний час?
3. Хто-небудь спостерігав у вас зупинки дихання під час сну?
4. Чи страждаєте ви від підвищеного тиску?
5. Ваш індекс маси тіла понад 35 кг / м2?
6. Вік старше 50 років?
7. Окружність шиї більше 40 см?
8. Чоловіча стать?
Високий ризик обструктивного апное уві сні: ви відповіли ствердно на три або більше пунктів
Низький ризик обструктивного апное уві сні:
ви відповіли «так» менше трьох разів
- Чим відрізняється хропіння від апноє уві сні?Хропіння та апное уві сні є пов'язаними, але все ж різними явищами, які можуть мати різну вагу для здоров'я. Ось основні відмінності між ними:Повна версія статті
- Сіпап апарати для лікування апное уві сніСьогодні все більше людей стикаються із різноманітними порушеннями сну. Найпоширеніші – це хропіння та апное.Повна версія статті